+48 501 548 301

Blog

15 sposobów na oszczędzanie ciepła w sezonie jesienno-zimowym

 

Nadchodzący sezon grzewczy dla wielu gospodarstw domowych będzie nie lada wyzwaniem. Rosnące koszty pozyskiwania ciepła nasuwają jedno podstawowe pytanie – jak oszczędzać na wydatkach i efektywnie oszczędzać? Wiele z porad może wydawać się oczywista, chociaż niejednokrotnie o tych zasadach zapominamy lub bagatelizujemy ich ważność. A konsekwentnie wdrażane ich przez wszystkich domowników może skutkować oszczędnościami nawet rzędu kilkudziesięciu procent.

 
Mówimy tutaj o rozwiązaniach kierowanych głównie do osób, które posiadają grzejniki / kaloryfery oraz rozliczają się za indywidualnie zużyte ciepło według wskazań licznika.

 

 

1. Sprawdź szczelność okien i drzwi

 

Zrób prosty test ręką czy na framugach okiennych czy też przy drzwiach czujesz napływ zimnego powietrza. W miejscach gdzie pojawiają się nieszczelności zamontuj dodatkową uszczelkę lub po prostu - zaklej te miejsca solidną taśmą, np. przezroczysta, aby nie odznaczała się na framudze. Przy niskich temperaturach problem nieszczelnych okien lub drzwi to podstawowy „zjadacz” ciepła w każdym domu czy mieszkaniu.

 

 


2. Wybierz swoją temperaturę

 

Ustal optymalną wartość temperatury. Zalecana przez lekarzy, alergologów i dermatologów temperatura w pomieszczeniach to ok. 21 stopni. Przy czym temperatura na noc może być obniżona o dodatkowe 2 stopnie, czyli do 19 st C. Wykonaj przez kilka dni testy, jaka temperatura jest dla Ciebie najbardziej komfortowa. Obniż ją o 1, 2, 3 czy 4 stopnie i sprawdź czy Ci odpowiada. Niższa temperatura o 2 st C to nawet 10% niższe koszty ogrzewania.

 

 

 

3. Zmienna temperatura w zależności od pomieszczenia

 

Dostosuj temperaturę do przeznaczenia pokoju. W sypialni niską, w strefie dziennej wyższą, najwyższą w łazience i pokojach dzieci. Dodatkowo, zawsze zamykaj drzwi w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Pilnuj przepływu powietrza między pomieszczeniami.

 


4. Przed wietrzeniem pomieszczeń zakręć wszystkie kaloryfery


Przed wietrzeniem odpowiednio wcześniej zakręć kaloryfery, zwłaszcza jeśli masz zamontowane głowice z termostatem. Jeśli mocno ją wyziębisz, grzanie zastanie znacząco podniesione by wyrównać do temperatury ustawionej na termostacie. Krótkie, ale intensywne wietrzenie nie wyziębi przedmiotów (mebli, dywanów, itd.) znajdujących się w pomieszczeniu, które później szybciej oddadzą swoje ciepło. Odkręć kaloryfery dopiero po kilkunastu minutach po wietrzeniu.

 

 

5. Otwieraj okna na oścież podczas wietrzenia

 

Wietrzenie zawsze wykonuj krótko przy oknach otwartych na oścież. Pomorze to w szybkiej wymianie powietrza w pomieszczeniu. Pamiętaj, ze zimne powietrze dostaje się dołem, a ciepłe ucieka górą. „Przeciąg” pomiędzy pomieszczeniami przyśpieszy cały proces.

 

 


6. Wykorzystuj naturalne źródła ciepła

 

Korzystaj z naturalnego słońca. Jeśli jest słoneczny dzień, odsłaniaj wszystkie okna – zasłany, firanki, żaluzje - by maksymalnie wpuścić promienie słoneczne do pomieszczeń. Analogicznie, kiedy jest ciemno, zasłaniaj firany, zasłony i żaluzje.

 


7. Zadbaj o cyrkulacje powietrza

 

Zapewnij przy grzejnikach najlepszą z możliwych cyrkulację powietrza. Układanie prania, firanki, zasłony, zabudowy – wszystko to utrudnia efektywny przepływ powietrza od grzejnika do wnętrza pomieszczenia. Zasłonięty kaloryfer utrzymuje najwięcej ciepła w swojej okolicy oraz oddaje ciepła do ściany.

 

 


8. Wyczyść grzejniki


Sprawdź czystość grzejników wewnątrz. Raz na jakiś czas warto wyczyścić grzejniki między żeberkami. To nie tylko zwiększenie skuteczności grzania, to także ograniczenie unoszenia się kurzu z ciepłym powietrzem po pomieszczeniach.

 


9. Zamontuj folię zagrzejnikową


Zamontuj ekran zagrzenijkowy, który pomorze w odbijaniu ciepła do wewnątrz pomieszczenia, zamiast pochłaniania go przez ścianę. Mata zagrzejnikowa jest zbudowana ze styropianu oraz folii aluminiowej. Potrafi odbijać do 90% promieniowania cieplnego. Sprawdzi się zwłaszcza w mieszkaniach starego typu posiadających grzejniki żeliwne nie działające na zasadzie konwekcji.

 

 


10. Korzystaj z pionów grzewczych


Jeśli już jesteśmy przy starym budownictwie, poszukaj w sowim mieszkaniu pionów grzewczych, np. w wzdłuż rur czy komina. W tych miejscach nie ustawiaj mebli. Odsłoń je i korzystaj z ich „bezpłatnego” ciepła.

 


11. Zainwestuj w dywan lub wykładzinę


Osłaniaj podłogi dywanami, chodnikami i wykładzinami. Zasada, jest prosta, ciepła powietrze unosi się do góry, zimne opada na dół. Stąd w pomieszczeniach zawsze najzimniejsza jest podłoga, zwłaszcza na glazurze. Osłaniaj podłogę gdzie jest to możliwe oraz nos kapcie!

 

 

12. Ogrzewanie części wspólnych

 

Pilnuj ogrzewania części wspólnych w blokach. Ustalcie razem ze wspólnotą mieszkaniową obniżenie ogrzewania klatek, komórek czy garaży. Pilnuj zamkniętych okien oraz drzwi i wiatrołapów. Ogrzewanie części wspólnych to nawet połowa wszystkich kosztów ogrzewania w sezonie. Zainteresuj się tym obszarem.

 

 


13. Korzystaj z ciepła sąsiadów

 

Pamiętaj o ogrzewaniu się ciepłem sąsiadów. Jeśli jestem lokatorem bloku, zwłaszcza mieszkania pomiędzy innymi mieszkaniami, zrób test zakręconych kaloryferów by przekonać się jak nagrzeje się Twoje mieszkanie wyłącznie ciepłem sąsiadów. Jeśli pozostali mieszkańcy są mocno „ciepłolubni”, np. rodzice małych dzieci, to możesz liczyć na znaczna redukcję ogrzewania w swoim mieszkaniu.

 


14. Dbaj o ruch

 

Mała rozgrzewka nigdy nie zaszkodzi. Kilka przysiadów, pompek skłonów, można znacząco przyspieszyć przepływ krwi i temperaturę ciała, dodatkowo, wpłynie korzystnie na zdrowie i sylwetkę. Może brzmi to banalnie, ale systematyczność w tym obszarze może przynieść spektakularne efekty!

 


15. Noś długi rękaw i długie nogawki


Kolejny z banałów, jednak tak często pomijany. Ubieraj się adekwatnie do pory roku. W ziemie zapomnij o krótkim rękawku czy krótkich spodenkach. Przerzuć się na ciepłe, wysokie skarpety oraz długie nogawki, a pod ręka miej zawsze ciepły koc. Pomyśl, że takie przyzwyczajenia wszystkich domowników to minimum kilkaset złotych oszczędności w sezonie.

 

Chcesz porozmawiać o modernizacji Twojej kotłowni lub montażu pompy ciepła? Zadzwoń do nas i dowiedź się ile możesz zaoszczędzić.


HESET ...z nami cieplej! 

 

Skontaktuj się - LINK 

Wstecz