+48 501 548 301

Blog

Opłacalność powietrznych pomp ciepła, czyli czego jeszcze nie wiesz o ich efektywności

 

Na rynku możemy niemal „przebierać” w rodzajach ogrzewania domu. Ogrzewanie na ekogroszek, olejowe, piecem kondensacyjnym czy pompą ciepła. Samych pomp ciepła mamy również kilka rodzajów.

 

Rozwiązaniem, które w ostatnich latach najszybciej zyskuje na popularności jest zdecydowanie powietrzna pompa ciepła. Można ją zamontować zarówno w domach, mieszkaniach, ale i obiektach wielkopowierzchniowych – hotelach, restauracjach czy biurach (zobacz wpis o tych obiekatach).

 

Szukasz rozwiązania, które podniesie wydajność i efektywność pozyskiwania ciepła oraz chłodzenia? Przyjrzyjmy się kiedy powietrzna pompa ciepła będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

 

 

 

Najwyższa na rynku sprawność urządzenia grzewczego

 

Pompy to jedyne źródło ciepła na rynku, które osiąga sprawność powyżej 100%. Wyjątkiem są kotły kondensacyjne, których najnowsze wersje osiągają do 105%. Czym jest sprawność urządzenia grzewczego, zwana także współczynnikiem wydajności COP (coefficient of performance)?


Sprawność jest wartością mówiącą nam, jak dużo ciepła wytwarza urządzenie z danej ilości energii jaką do niego dostarczamy. Klasyczne kotły na paliwa stałe osiągają ok. 70-80%. Elektryczne ogrzewanie ma wartość równą 100%. Z kolei powietrzne pompy ciepła (w zależności od pory roku) mogą osiągać nawet 300-400%! Z energii z otoczenia oraz pozyskiwanej energii elektrycznej 1 kWh osiągają 3-4 kWh! To najwyższe wartości ze wszystkich urządzeń dostępnych na rynku.

 

Można pokusić się zatem o stwierdzenie, że nie ma bardziej opłacalnego źródła ciepła. Pojawiają się różnice w sprawności pomiędzy pompami powietrznymi i gruntowymi, jako że energia pozyskiwana z gruntu ma bardziej stabilne wartości temperatur w ciągu roku. Jednak to pompy powietrzne cieszą się większą popularnością – dlaczego?

 

 

Powietrzna pompa ciepła czy gruntowa? - podstawowe różnice

 

Na początku warto odnotować, że koszt zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła jest zdecydowanie niższy niż w przypadku innych rodzajów pomp ciepła. To podstawowy powód, dla którego jest ona wybierana w budownictwie nowym, ale przy modernizacjach w budynkach istniejących.

 

Do tej pory to właśnie koszt inwestycji był największą przeszkodą by zdecydować się na pompę ciepła. Jednak dynamiczny rozwój technologii w ostatnich latach, spowodował, że powietrzne pompy ciepła swoją wydajnością niemal dorównują swoim większym, gruntowym kuzynom, a i ich ceny stają się coraz atrakcyjniejsze.

 

Nie należy się również obawiać o to, że w zimie pompa przestanie działać. Dzięki inteligentnemu sterowaniu i automatycznemu odszranianiu pompy te są w ciągłej gotowości do pracy. Gdyby jednak zdarzyła się bardzo niska temperatura, czyli minus piętnaście st C przez kilka dni, to każda pompa jest dodatkowo wyposażona w grzałkę elektryczną wspomagającą jej działanie.

 

 

 

Energooszczędność przede wszystkim!

 

Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami bardzo ekonomicznymi podczas całego cyklu życia, czyli nawet do 30 lat pracy. Już sam fakt, że ich sprawność potrafi osiągać 400% świadczy o wysokiej wydajności takiego źródła ciepła. Do tego należy dodać, że wiele powietrznych pomp ciepła wyposażona jest w falowniki, które sterują wentylatorem w zależności od potrzeb. W takiej sytuacji gdy nie ma potrzeby pracy na 100%, wentylator zwalnia i zmniejsza pobór prądu. Wszystko to odbywa się automatycznie. Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia dostosowane do systemu Smart Grid – czyli efektywnego zarządzania poborem energii dostosowanym do ceny prądu w danej godzinie (godziny szczytu, tania taryfa).

 

Niewielkie rozmiary i cicha praca

 

Powietrzne pompy ciepła wybierane są wielokrotnie w przypadku modernizacji już istniejących budynków, przez swoje niewiele rozmiary oraz możliwość zamontowania urządzenia niemal wszędzie – w wnętrzu domu, piwnicy, na dachu czy nawet we wnętrzach mieszkań. Ta ostatnia opcja jest konsekwencją ich cichej pracy, a pompy ciepła pojawiają się nawet w kuchennych zabudowach.

 

 

Oszczędzaj miejsce i swój ogród

 

W przypadku istniejących już budynków i istniejących już ogrodów, często nie mamy możliwości robienia wykopów ponieważ ogród jest już zaaranżowany. Dotyczy to również działek o mniejszych powierzchniach, które nie są przystosowane do gruntowej pompy ciepła.

Wtedy idealnie sprawdza się pompa powietrzna. W piwnicy również zyskujemy nową przestrzeń w dotychczasowym pomieszczeniu kotłowni, nie musimy trzymać paliwa do pieca np. węgla, ekogroszku, a miejsce to można zagospodarować robiąc parking dla rowerów, wózków, spiżarnię czy schowek.

 

 

 

Niskie koszty zakupu, montażu i eksploatacji

 

Chcesz posiadać najkorzystniejsze ekonomicznie ogrzewanie i nie inwestować dużych pieniędzy w jego zakup i montaż? Masz małą działkę lub zagospodarowany ogród, ale chcesz zmodernizować istniejący system grzewczy lub chłodzący? Wybierz pompę ciepła typu powietrze-woda!

 

Bezpłatne doradztwo i personalizowanie wyceny dostosowane do Twoich oczekiwani wymagań. Zadzwoń LINK

 

Wstecz