+48 501 548 301

Blog

Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy to się opłaca?

 

Koszty pozyskiwania energii i ogrzewania stają się coraz poważniejszą pozycją w naszych domowych budżetach. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że ta wzrostowa tendencja pozostanie z nami na dłużej. Dodając do tego dbałość o środowisko naturalne i jakość powietrza jakim oddychamy, poszukiwanie alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii to aktualnie konieczność. Odpowiedzią na te potrzeby jest wybór pompy ciepła zarówno dla budynków nowych, jak i modernizowanych.

 

Istnieje przekonanie, że tego typu instalacja sprawdza się najlepiej razem z fotowoltaiką. Oczywiście taki duet ma przewagę nad samą pompą, ale zalety montażu pompy ciepła bez fotowoltaiki są nadal niewspółmierne w porównaniu z tradycyjnymi kotłami na węgiel, ekogroszek czy gaz, a także samą fotowoltaiką, której niska moc może posłużyć jedynie do ogrzania wody.

 

Sprawdźmy jak pompa ciepła bez fotowoltaiki sprawdzi się w praktyce.


Fotowoltaika można powiedzieć - skradła serca Polaków. Na koniec 2021 roku instalacje fotowoltaiczną posiadało w Polsce już niemal milion gospodarstw domowych. Rośnie także liczba budynków mieszkalnych ogrzewanych pompą ciepła. Jak wynika z deklaracji zgłoszonych do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) niemal 220 tysięcy gospodarstw ogrzewanych jest pompą ciepła, z czego aż 90 tysięcy instalacji powstało w zeszłym roku.

 

Z kolei do końca tego roku szacuje się, że sprzedaż pomp ciepła (gruntowych i powietrznych) osiągnie ok. 200 tysięcy.

 

 

Liczby te jasno wskazują, że Polacy dostrzegają korzyści płynące z tej formy pozyskiwania energii. Zatem, jak przedstawiają się koszty dla domów jednorodzinnych z użytkowania samej pompy ciepła bez instalacji fotowoltaicznej?

 

Wydajność pomp ciepła powietrze-woda osiąga wartości ok. 300 % natomiast pomp gruntowych nawet 400%. Oznacza to, że z 1 kWh pobranej energii pompa generuje 3-4 kWh. Żadne inne urządzenia grzewcze nie może równać się z takimi parametrami. Najbliżej są kondensacyjne kotły gazowe, ale to i tak ok. 95-105% mocy.

 

Podajmy kilka liczb.

 

Koszt montażu pompy ciepła dla domu ok. 160 m2 to ok. 30-40 tysięcy złotych. Nie są to małe pieniądze, jednak należy pamiętać, że dzięki dofinansowaniom w ramach programów takich jak: Czyste Powietrze, Stop Smog czy Czysta Energia można uzyskać nawet do 32 tys. złotych dotacji na montaż pompy ciepła.

 

Pompa ciepła bez fotowoltaiki deklasuje w kosztach inne źródła pozyskiwania ciepła i cwu.

 

Świadczą o tym dane jakie znajdziemy w wyliczenia portalu POBE (Porozumienie branżowe na rzecz efektywnej energetyki) i Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Różnice w kosztach utrzymania domu niezależnie czy mówimy o powierzchni 100 czy 160 m2 sięgają rocznie już nawet 10 tysięcy złotych!

 

Zaktualizowany kalkulator kosztów na 2 kwartał 2022 roku – uwzględnia aktualne ceny surowców, energii elektrycznej, izolację budynków oraz ich powierzchnię. W jasny sposób przedstawia ile można oszczędzić na pompie ciepła solanka-woda lub powietrze-woda.

 

Dla przykładu wyliczenie dla domu 160 m2 – w zmiennym standardzie izolacji – dla ogrzewania oraz pozyskiwania cwu dla 4 osób.

 

 

 

 

PEŁNY KALKULATOR dla wszystkich metraży i rożnych urządzeń grzewczych - KLIKNIJ I POBIERZ

 

Dane nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Niezależnie czy mówimy o budynkach nowych czy istniejących, niezależnie od ilości domowników i zapotrzebowania na ciepłą wodę, dla powietrznych pomp koszt pozyskiwania ciepła i cwu to ok. 50-70% kosztów generowanych przez tradycyjne urządzenia grzewcze, dla pomp gruntowych to od 30 do 50%.

Nawet bez uzyskania dofinansowania na instalację, koszt montażu pompy ciepła dla domu jednorodzinnego zwraca się maksymalnie do 10 lat. Przy uzyskaniu dofinansowania możemy mówić nawet o okresie 2-4 lat. Co warto również zaznaczyć, pompa ciepła jest niemal bezobsługowa więc warto uwzględnić w wyliczeniach również zyski wynikające z wolnego czasu.

Skonstatuj się z doradcą Heset i wyceń swoją instalację: KONTAKT. 

 

 

Wstecz